Dan – teden prijaznosti

13. november je dan, ko damo prijaznost na prvo mesto. In kaj si predstavljamo pod pojmom prijaznost?

Prijazen pogled, vesel nasmeh, toplo rokovanje, skrben trepljaj po rami, velikodušen objem, zahvala, vse te geste so odgovori, zaradi  katerih se počutimo vzhičeno in veselo. Prijazna dejanja so nekaj, česar smo vsi zmožni. Močno vplivajo na medsebojno povezanost, pripadnost in občutek bližine. Dejanje prijaznosti je prikaz največje humanosti (človečnosti). Vse naše besede in dejanja imajo vpliv na nas in našo bližnjo okolico.

Vsi smo že kdaj čutili vzhičeno veselje – tople, navdihujoče občutke, ki jih doživimo ob prijaznem dejanju ali nesebični skrbi do drugih. Tudi najmanjše dejanje ali gesta, kot je pridržanje vrat ali deljenje svoje malice, nam dajo občutek topline in zadovoljstva.

Zato smo dan prijaznosti na šoli podaljšali v teden prijaznosti, saj je trajal vse od ponedeljka do petka. Učenci in učitelji smo z različnimi aktivnostmi spodbujali, delili in prejemali prijaznost.

Učenci so se od 1. do 5. razreda igrali igro skriti prijatelj in le-temu nekaj lepega povedali, narisali ali napisali ter nekaj lepega naredili. V petek so se razkrili in se pogovarjali, pri čemur so odgovarjali na naslednja vprašanja:

– Ali si občutil prijaznost sošolca/-ke?

– Kako si se počutil, ko si bil deležen prijaznosti?

– Kako si se počutil, ko si sam izvajal/-a prijazna dejanja, besede …?

– Ali meniš, da bi morali biti večkrat prijazni drug z drugim ali smo že dovolj prijazni?

– Kako si razlagaš naslednjo misel: Odmev prijaznosti je neskončen?

Učenci od 6 do 9. razreda so oblikovali zapise o prijaznosti in jih lično okrasili. Vsi učenci pa so se v času ur oddelčne skupnosti pogovarjali o prijaznosti, zapisali misli na pripravljene liste, ki smo jih prilepili na risbice, ki so jih naši najmlajši narisali, in jih bomo poslali starostnikom v domove. V učilnici slovenščina 4 je na pobudo učiteljice Tanje Kastelic nastala tabla prijaznosti.

Cilj dneva/tedna prijaznosti je bil poglabljanje spoznavanja, ustvarjanje nečesa lepega, krepitev povezanosti in dobrih odnosov ter vrednot.