Nacionalno preverjanje znanja

V teh dneh je na šoli potekalo nacionalno preverjanje znanja za šesto- in devetošolce. In kaj NPZ je?

Slika s spleta

Temeljni cilj NPZ je pridobiti dodatno informacijo o znanju učencev, rezultati pa se uporabljajo za razvoj izobraževanja.
Za osnovnošolce je obvezno preverjanje znanja v devetem razredu osnovne šole. Preverja se znanje slovenskega jezika ali italijanskega oziroma madžarskega jezika na narodno mešanih območjih, matematike in tretjega predmeta, ki ga septembra vsako leto znova določi minister, ki je pristojen za šolstvo.
Dosežek učenca pri NPZ ima formativno funkcijo. Ne vpliva na zaključno oceno, ki jo ima učenec pri pouku določenega predmeta, niti na uspešen zaključek osnovne šole.

Ob koncu 9. razreda dosežki pri NPZ vplivajo na prehod v srednje šole le v primeru, ko ima več kandidatov na spodnji meji v izbirnem postopku enak seštevek zaključnih ocen iz obveznih predmetov 7., 8. in 9. razreda.

To leto so naši devetošolci prvič pisali NPZ, saj ga v šestem razredu niso zaradi korone. Pisanje je potekalo:

• 4.5.: Slovenščina
  • 8.5.: Matematika
  • 10.5: Angleščina za šestošolce
  • 10.5: DKE za devetošolce

Verjamem, da so naši učenci dali vse od sebe in bodo zadovoljni z rezultati.

Sara