Kateri mesec v letu nam je najljubši?

Začelo se je novo koledarsko leto. Vstopili smo v leto 2022. Vsak mesec ima svoje posebnosti in svoje pomanjkljivosti, vsak učenec ima svojega najljubšega in vsaj enega, ki mu ni všeč.
Šolski novinarji smo se odločili da bomo na šoli to raziskali, zato smo naredili anketo, v kateri smo učencem zastavili vprašanje, kateri mesec jim je najljubši in kateri najmanj. Zanimali pa so nas tudi razlogi.

Z anketo smo povprašali 106 učencev, od tega je bilo od tega je bilo 39 deklet in 64 fantov.

Med najljubša meseca spadata poletna meseca, in sicer junij ter julij, učencem pa je pri srcu tudi praznični december.
Najmanj priljubljen je september.
Pri štirih anketah je bilo nemogoče razbrati rezultate, zato smo jih označili za neveljavne.

Na našem svetu je 8 milijard ljudi in nihče ni enak, zato je normalno oz. pričakovano, da nimamo vsi enakega mnenja, a kljub temu najdemo skupne točke, kjer imajo posamezniki enak ali podoben pogled na stvari, svet, ljudi …

V spodnji tabeli so navedeni podatki o številu učencev, ki jim je določen mesec najljubši.

janfebmaraprmajjunjulavgsepoktnovdec
743241823964319

Mesec junij in julij sta učencem všeč, ker se začnejo počitnice in s tem brezskrbni dnevi, jutra so prekrasna, dnevi so dolgi, ker je zunaj toplo, družine  gredo na morje in številni praznujejo rojstni dan.
December je med učenci priljubljen zaradi božiča in novega leta, posledično zaradi daril snega, številni pa imajo tudi rojstni dan.

Spodnja tabela prikazujem kateri mesec učenci najmanj marajo.

janfebmaraprmajjunjulavgsepoktnovdec
1768242——-7211096

Januar učencem ni všeč, saj je takrat največ ocen, veliko testov pišejo, zunaj je mrzlo in ker se je po praznikih težko vrniti v šolski vsak dan. Dvema učencema julij ni všeč, saj se v tem mesecu konča šola.
Mesec september učencem ni pri srcu, ker se začne šola, je konec počitnic in se prične jesen, ki prinaša dež in veter.
Oktober je čas odpadajočega listja, megle in dežja, tudi čas prvega ocenjevanja, kar učencem ni všeč.
Pri mesecu novembru so razlogi isti kot pri oktobru.
Nekaterim učencem v novembru niso všeč mraz, sneg in pokanje petard.
Kar dvanajst učencem ni izbralo nobenega meseca, saj preprosto nimajo nobenega razloga, da jim ne bi bili všeč.

Moramo priznati, da nad rezultati nismo bili presenečeni, prav tako ne nad vzroki. Tudi naše mnenje o priljubljenosti mesecev in razlogih za to je sovpadalo z večino vprašanih.

Kristijan