Krivec za zaprtje slovenskih šol

Na svetu je veliko bolezni, nekatere hujše, nekatere blažje. V decembru 2019 se je v Vuhanu na Kitajskem pojavil virus, imenovan koronavirus ali bolj strokovno Covid 19.

Ime koronavirus izvira iz besede »corona«, ki v latinščini pomeni ‘krona’, to pa zaradi njegovega videza v obliki krone. Ker gre za nov in še precej skrivnosten virus, znanstveniki še vedno ne vedo zagotovo, kaj čaka svet v prihodnjih mesecih. Simptomi bolezni se kažejo v slabem počutju, z utrujenostjo, nahodom, vročino, kašljem in pri težjih oblikah z občutkom pomanjkanja zraka. V najhujših primerih virus povzroča vnetje oz. odpoved pljuč, se pravi ne moramo dihati, zato je še posebej nevaren za starejše ljudi in ljudi s kroničnimi ali dihalnimi boleznimi, saj v njihovih primerih pomeni smrt.

Žal je virus zahteval že več kot 6.684 smrtnih žrtev, okuženih pa je kar več kot 174.134 ljudi. Ocenjujejo, da je ozdravljenih okoli 77.865 ljudi. Koronavirus se je razširil že v kar 161 držav.

Trenutno najbolj ogrožena oz. kritična država izven Azije je Italija, v kateri je trenutno okuženih več kot 24.747 ljudi, umrlo jih je kar 1,809, ozdravljenih pa naj bi bilo 2.335 ljudi.

Koronavirus je žal zajel tudi Slovenijo, v katero se je prenesel preko različnih ljudi, ki so v času izbruha virusa potovali po svetu. Prvi pozitivni bris so potrdili pri gospodu, ki se je okužil v Italiji, ko se je vračal domov iz Maroka.

Trenutno je v Sloveniji potrjenih nekaj več kot 253 okužb s koronavirusom, terjal pa je že tudi prvo smrtno žrtev pri starejšemu občanu iz Metlike. V Sloveniji še ni potrjenih ozdravelih bolnikov.

V četrtek, 12. 3. 2020, so zaradi izrednih razmer potrdili zakon o zaprtju vseh izobraževalnih ustanov (šole, vrtci, gimnazije, srednje šole, fakultete), ki jih bodo zaenkrat zaprli za 14 dni. Zaprte so tudi vse javne ustanove, razen trgovin z živili, odpovedane pa vse javne prireditve (predstave, koncerti, ipd.).

Da se ne bi okužili, si dobro in temeljito umivajte roke, držite se razdalje od 1 do 1,5 metra, ne družite se s sovrstniki, saj nikoli ne veste, če so okuženi oni, ali če ste okuženi vi. Koristno pa je tudi, če se gibate na svežem zraku, seveda posamezno in ne v skupinah.

Petnajstega marca 2020 je bilo do štirinajste ure v Sloveniji potrjenih dvesto devetnajst okužb s koronavirusom. Opravljenih je bilo 6156 testiranj.

Zaradi korona virusa so v več kot v dvajsetih državah zaprte vse šole. V ponedeljek, 16. marca, so se zaprle vse vzgojno-izobraževalne ustanove tudi v Sloveniji, mi, učenci, pa ostajamo doma do preklica.

Mnenja učencev o zaprtju šol:

Po eni strani mi je všeč, da ni šole, saj lahko spim dlje. Po drugi strani pa bi bila raje v šoli, saj se doma dolgočasim, ker se ne vidim s prijateljicami in pri predmetih bi učitelj/učiteljica bolje razložil/-a snov, kot če jo moram doma sama predelati. Sem pa drugače vesela, da sem doma, saj res ne bi rada videla, da bi se slučajno v šoli okužila s koronavirusom.

Ja, pa se je res zgodilo, zaprli so šole. Ne vem, ali naj bom vesela ali žalostna. Hmmm … Po mojem mnenju ima zaprtje šol dve strani: slabo in dobro.

Bom začela s slabo, da dobro prihranim za konec. Slaba stran zaprtja šol je, da bomo učenci morali delati od doma, kar pomeni, da ne bomo imeli možnosti obdelave snovi kot v šoli. Seveda imamo na voljo forum in klepetalnice, a razlaga snovi vseeno ni ista preko računalnika kot ustna v šoli.

Dobra stran pa je, da bomo imeli novo izkušnjo in bomo lahko preizkusili, kako se je učiti doma brez učiteljev, ko nam je odgovornost položena v naše roke. Zanimivo, kajne? Poleg tega pa imamo med temi 14 dnevi čas, da nadoknadimo naše znanje iz prejšnjih dni, če nam je manjkalo znanja pri kakšni snovi v šoli.

Rebeka Košir, Tija Levstek, Brina Ličen