Blaž Mikuž – eden in edini

Blaž Mikuž – učitelj naravoslovja, biologije, gospodinjstva in organizator šolske prehrane. Nepogrešljiv za naše želodčke. Učitelj, ki se drži mota: “Samo enkrat se živi.”

S poučevanjem je na OŠ Preserje pri Radomljah začel leta 2006. V mladosti si je želel postati raziskovalec, a ga je pot zanesla v učiteljske vode, kjer se dobro počuti. V prostem času se ukvarja s fitnesom, obožuje ribolov.

O njem že veliko vemo, a tu je še nekaj skritih odgovorov na naša vprašanja.

Vemo, da učite naravoslovje, biologijo, gospodinjstvo in ste organizator šolske prehrane. Kaj od tega vam je najbolj všeč?

Najbolj mi je všeč poučevanje biologije.

Kaj pomeni biti organizator šolske prehrane?

To pomeni, da načrtujem jedilnik, prilagajam jedilnik, se usklajujem z dobavitelji, urejam subvencije prehrane, sodelujem pri javnih naročilih, sodelovati moram z osebjem v kuhinji, z vami, učenci, skratka vedno zanimivo.

Ali nam lahko poveste, katero jed imajo učenci najraje?

Težko rečem, saj ima vsak učenec drugo jed, ki jo ima rad.

Katero jed najpogosteje naročite in zakaj?

Ne bi se mogel opredeliti, da je katero živilo večkrat na jedilniku. Malice in kosila poskušam organizirati tako, da se v mesecu nobeno živilo skoraj ne ponovi.

Za koliko ljudi naročite malico, za koliko pa kosilo?

Malico naročim za 850 ljudi, kosil pa je na dan približno 550.

Je težko naročiti hrano za toliko ljudi?

Potrebno je natančno preračunati. Težko ni. Sedaj je to delo postalo rutina.

Ste kdaj pomislili na drugo delo?

Ne, nikoli.

Zakaj ste izbrali delo organizatorja šolske prehrane?

Ko mi ga je ravnateljica ponudila, sem ga sprejel zato, ker je mi je predstavljal nov izziv.

Vam je bilo to kdaj odveč, da ste organizator šolske prehrane, razrednik in učitelj?

Odveč nikoli, je pa včasih kar obremenjujoče.

Nam želite povedati še kaj?

Učenci, zdravje je vrednota, ki jo pogostokrat zanemarjamo ali imamo za samoumevno, zato občasno premislite tudi o tem, koliko sladkorja vnesete v svoje telo, kaj naredite za svoje zdravje in ali se zdravilno prehranjujete. Želim vam veliko zdravja in brezskrbnih dni.

Marjetka Rakar